Wszystko jest możliwe, tak długo jak angażujesz w to swój umysł swoją pracę i swój czas.


Michael Phelps

Energia umysłu
jest energią życia...

Arystoteles

Aktualności

Indie mentalnie

18.01.2018

W piątek 12 stycznia 2018 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pilchowicach prowadziłam warsztaty przygotowania mentalnego dla uczestników Szkolnej Ekspedycji “Pilchowice-Indie przez Knurów” 2018.

W zajęciach wzięło udział 12 uczestników w wieku od 14 do 18 lat. Głównym celem spotkania było zintegrowanie grupy, zapoznanie się z kulturą i mentalnością odległego państwa oraz zwrócenie szczególnej uwagi na aspekty związane z bezpieczeństwem całej grupy.
 

Cel to jedno, ale założeniem było to aby dobrze przy tym wszystkim się bawić i przez atrakcyjne ćwiczenia czegoś doświadczyć i zapamiętać. Tego na naszym spotkaniu nie zabrakło. Dzięki kreatywnym ćwiczeniom manualnym młodzież mogła lepiej się poznać, uruchomić twórcze myślenie, szukać wspólnie rozwiązań i radzić sobie z wyzwaniami, nie zapominając przy tym o dobrej zabawie i uśmiechu na twarzy.

Podczas prezentacji poruszaliśmy tematy dotyczące zasad bezpieczeństwa oraz funkcjonowania w grupie. Rozmawialiśmy o tym jak unikać niebezpiecznych sytuacji, a jeśli już jakieś się wydarzą to jak sobie z nimi radzić. Wszyscy byli bardzo aktywni i bardzo świadomi tego co ich może spotkać.
 

Dlaczego takie przygotowanie jest ważne i czy w ogóle jest potrzebne? Dużo mówi się o mentalności krajów dalekich albo nawet o mentalności nas polaków, a bo jesteśmy marudni, bo ciągle nam przeszkadza pogoda itd. itp. ale czy przyjrzeliśmy się temu z boku przed samą podróżą w miejsce gdzie mentalność kulturowa i religijna różni się od naszej? Ze względu na wiele różnic wynikających z pewnych ichniejszych tradycji świat ten jest zupełnie inny. Warto przygotować się i nastawić psychicznie na to co może nas w danym kraju spotkać. Indie to kraj kontrastów, święte krowy, Tadż Mahal, piękne kolorowe stroje, bollywood, Festiwal Kolorów, piękne plaże ale z drugiej strony skrajne ubóstwo, rodziny mieszkające na ulicy, ludzie pracujący na ulicy, brak zasad ruchu drogowego itd. Hindusi są bardzo życzliwi, pomocni i uśmiechnięci, ale ich ciekawość i chęć zrobienia sobie selfie najlepiej z każdym napotkanym gościem, może to wystraszyć osobę nie mającą pojęcia o ich mentalności sporo różniącej się od naszej.

Planując podróż każdy ma jakiś cel, coś zwiedzić, coś zobaczyć, czegoś nowego się dowiedzieć, poznać nowych ludzi, zwyczaje. Nie inaczej jest w przypadku Szkolnej Ekspedycji, której głównym celem wyprawy jest: Dowiedzieć się dlaczego - „Święte krowy, tak właściwie są święte?”

 

Pomysłodawcą oraz autorem projektu jest Pan Adam Ziaja, nauczyciel geografii i turystyki, którego celem jest propagowanie turystyki backpackingowej wśród młodzieży. Pokazuje w ten sposób młodym ludziom, jak podróżować, żeby dostrzec to czego nie zobaczą wykupując wycieczki typu all inclusive. Organizatorem wyprawy jest Stowarzyszenie Carpe Diem i jest to już XIV wyprawa Szkolnej Ekspedycji. Dzięki wsparciu wielu sponsorów wybrana grupa uczniów może wziąć udział w projekcie i za niewielkie pieniądze przeżyć bezcenną przygodę życia. Oby jak najwięcej takich inicjatyw oraz tych, którzy wspierają takie idee.


A czego uczą nas podróże?

Korzyści na pewno jest wiele, ale kilka najważniejszych na które mogą zwrócić uwagę młodzi ludzie pokrótce tu wymienie i niech to będzie dla nich mini mentalny przewodnik :)

  • To co już wspominałam POZNANIE NOWEJ KULTURY oraz MENTALNOŚCI innych ludzi. Ludzie są bogactwem świata i bogaci są Ci którzy poznają i żyją w zgodzie z innymi ludźmi. Wszyscy jesteśmy obywatelami Ziemi.
  • Podróże uczą WDZIĘCZNOŚCI oraz RADOŚCI. Szczególnie w tych krajach, gdzie bieda, kataklizmy, wojny dostrzegamy to, że tak naprawdę nie mamy źle, a inni mają o wiele gorzej…
  • TOLERANCJA I AKCEPTACJA. To że ludzie są różni nie znaczy, że inaczej przeżywają i mają inne emocje.
  • NAUKA i SZLIFOWANIE JĘZYKA OBCEGO podczas wycieczki to najlepsza metoda. Za granicą ciężko spotkać kogoś kto mówi po Polsku. Komunikować się trzeba chociaż metodą prób i błędów, ale trening czyni mistrza.
  • INTEGRACJA grupy oraz POZNAWANIE innych oraz samego siebie. Podczas podróży wiele się dzieje, wynikają różne sytuacje i przebywa się ze sobą praktycznie 24h, więc to najlepsze okoliczności na poznanie współtowarzyszy oraz “prawdziwego” siebie.
  • Odkrywamy swoje ZASOBY, MOCNE i SŁABE STRONY. Doświadczenia jakie towarzyszą podczas wyprawy szybko weryfikują to na co nas stać i nie chodzi tu o kwestie materialne, ale to czym dysponuje nasze wnętrze.
  • I na koniec SAMODYSCYPLINA I ZARADNOŚĆ - no bo kto jak nie Ty ma dać radę! Żeby zdobyć szczyt pamiętaj, że idzie się pod górę, ale widoki zapierają dech w piersi!!!

Dziękuje jeszcze raz wszystkim uczestnikom za bardzo twórcze spotkanie, pełne pozytywnej energii i kreatywnych pomysłów, a organizatorom za takie pomysły, chęci oraz inicjatywę w organizowaniu i pokazywaniu młodym ludziom piękna tego świata nie tylko z poziomu hotelowego pokoju.


Życzę Wam bezpiecznej podróży z szeroko otwartymi oczami oraz sercami na to, co może Wam ta podróż przynieść. To co przeżyjecie pozostanie Wasze już na zawsze.

powrót do listy