Wszystko jest możliwe, tak długo jak angażujesz w to swój umysł swoją pracę i swój czas.


Michael Phelps

Energia umysłu
jest energią życia...

Arystoteles

Aktualności

Jak mentalnie przygotować się do Świąt?

22.12.2017Okres przedświąteczny to czas na który czekamy prawie cały rok, ale dla wielu osób pierwsze skojarzenie dotyczące tego czasu to: gonitwa i organizacyjny chaos. Wszystko co powinno sprawiać w tym czasie radość oraz entuzjazm działa stresująco.

Data Świąt Bożego Narodzenia jest stała więc dlaczego tak wielu z nas narzeka na jego brak? Przecież data nas nie zaskoczyła z dnia na dzień? Czemu wszystko zostawiamy na ostatnią chwilę?
  • by to zmienić potrzebny jest Plan Działania

Wypisz swoje cele i zaplanowane zadania. Pozwoli Ci to trzymać się ustalonego planu. Jednocześnie to co zapiszesz bardziej zmobilizuje Cię do działania i da Ci poczucie spokoju, że masz wszystko pod kontrolą i o niczym nie zapomnisz.

Tak naprawdę już od listopada jesteśmy zalewani świątecznym klimatem. “Dbają” o to witryny sklepowe, reklamy telewizyjne, świąteczne audycje radiowe, wystrój i dekoracje miasta, ciężko dać się ominąć “magii i iluminacji świąt”.
Można spojrzeć na to z drugiej strony, że dzięki temu mamy więcej czasu na przygotowanie się do świąt, a atmosfera sprzyja np. wcześniejszemu zrobieniu prezentów, można wcześniej zrobić część zakupów spożywczych, a przede wszystkim dokładnie wszystko zaplanować, żeby móc cieszyć się czasem z bliskimi i mieć czas dla siebie i własne przemyślenia. Napewno na koniec roku jest o czym pomyśleć, co przeanalizować i coś zaplanować na nowy rok.

Kolejnym czynnikiem stresogennym są wydatki, które z roku na rok jak pokazują statystyki rosną w stosunku do poprzednich lat. Warto wcześniej zaplanować wydatki tak, aby wszystkie planowane koszty nie obciążały w całości budżetu na koniec roku.

A może wcale nie masz tak dużo rzeczy na swojej głowie, ale denerwujesz się na samą myśl o podróży w rodzinne strony albo myśl o tym, że będziesz spędzać czas przy kimś, przy kim nie możesz czuć się swobodnie i nie czujesz się dobrze, ale musisz zachować pozory powoduje stres. Przygotuj się do tego i nie daj się zaskoczyć. Zaplanuj sobie wszystkie sprawy związane z podróżą, nie zapomnij o umilaczach czasu, może Twoja ulubiona płyta, audiobook albo książka, a może lubisz spędzać czas w podróży na drzemce, to koniecznie weź ze sobą ulubioną poduszkę i nastaw się pozytywnie, bez względu na wszystko. Jest to też czas, który możesz wykorzystać na rozmowę lub gry z dziećmi. Przecież masz tak mało czasu to wykorzystaj ten, który masz. Wyobraź sobie, że to będą najcudowniejsze święta. Pamiętaj, że nasz mózg można oszukać i to w jaki sposób myślimy to w taki sposób on działa. Pozytywnym myśleniem wytwarzamy pozytywne bodźce i reakcje psychofizyczne. Jeśli od początku będziemy utwierdzać się w przekonaniu, że z tymi “wujkami” nie da się wytrzymać to naprawdę tak będzie .

Znajdź w tym wszystkim czas dla siebie, daj sobie chwilę wytchnienia. Poświęć chociaż pół godziny na to co lubisz. Może to być spacer, basen, czytanie książki. Zregeneruj się i oczyść umysł, aby z nowymi siłami móc wrócić do świątecznych wyzwań. Pozwól też sobie mówić: NIE. Teraz Ty jesteś Panią/Panem swojego czasu i sam/a wiesz na co możesz sobie pozwolić. Spróbuj zasady 3xP - podziękuj, przeproś i proponuj (np. inny termin spotkania).

Czy zastanawialiście się tak naprawdę jak byś chciał/chciała przeżyć ten czas? Czy dążysz do tego, żeby ten czas był dla Ciebie radosny? Żeby to były Twoje święta, a nie takie jak “powinny” być lub jak oczekują tego inni? A może coś stoi na przeszkodzie?

Życzę Wam wszystkim, aby te święta były właśnie takie jak chcecie żeby były.
 
powrót do listy