Wszystko jest możliwe, tak długo jak angażujesz w to swój umysł swoją pracę i swój czas.


Michael Phelps

Energia umysłu
jest energią życia...

Arystoteles

Aktualności

Trenowanie z głową. Po co nam trening mózgu?

16.11.2017
Dużo się słyszy o tym jak ważne jest, żeby zwracać uwagę na trenowanie nie tylko mięśni, ale również głowy. Nasz mózg pracuje jak mięsień, więc należy zadać sobie pytanie: czy trenując jakiś sport poświęcasz tyle samo czasu na trening mentalny?

Prawda jest taka, że nie wystarczy przeczytać dobry poradnik lub raz na sezon spotkać się z kimś kto da nam kilka dobrych rad, bo w efekcie namacalnie nie będzie z tego żadnych efektów.  W końcu z jakiegoś powodu kilka razy w tygodniu wskakujesz do basenu, biegasz na boisku lub ćwiczysz swoją dyscyplinę. Po co? No właśnie po to, aby być w dobrej kondycji, osiągać najlepsze wyniki i utrzymywać stale wysoki poziom. Z naszym mózgiem jest tak samo. Aby nad nim panować, trzeba stale z nim pracować. Czasami nie chce Ci się iść na trening, brakuje Ci motywacji, po raz kolejny nie udało Ci się zrobić życiówki, stresujesz się przed zawodami, skupiasz się na wszystkim tylko nie na treningu. To wszystko ma swoje źródło w Twojej głowie.

Mózg wywołuje u nas reakcje emocjonalne w zależności od tego gdzie się właśnie znajdujemy i co się wokół nas dzieje, to jest całkiem naturalne, znane każdemu. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli wyobrazimy sobie inną sytuację nasze reakcje będą inne i adekwatne do naszych myśli i wizualizacji. Czyli tak naprawdę nie dana sytuacja na nas wpływa, ale nasze przekonania i wyobrażenia o niej.

Zobrazuje to prostym przykładem:
Jeśli jesteś na zawodach np. pływackich to często od samego rana się stresujesz ponieważ widziałeś już listy startowe i masz ścigać się z największym rywalem od lat, do tego przypominasz sobie , że przecież on ostatnio pobił swój rekord, do tego zawody są na basenie którego nie lubisz albo którego nie znasz, pewnie nie będzie Twoich najbliższych, na pewno coś Ci się nie uda, a co jak za szybko wystartujesz i wiele innych podobnych myśli pojawia się przed startem. Co w tym wypadku robi Twój mózg? Trochę Ci miesza, bo nagle stres wywołuje spinanie mięśni, Twój brak koncentracji odsuwa Cię od zwycięstwa. A Twój start to właśnie Twoje zadanie. A jak to zadanie wykonać najlepiej?

Na pewno trening fizyczny jest jednym z najważniejszych elementów przygotowań zawodnika.
Zadaj sobie teraz pytanie: czy masz samoświadomość tego, jaki poziom reprezentujesz i z jakim przygotowaniem jesteś tu i teraz?

To pytanie nie jest przypadkowe, bo jeśli dawałeś z siebie na treningach 110%, systematycznie i sumiennie wykonywałeś polecenia trenera nawet jeśli po raz setny kazał przećwiczyć Ci nawrót albo skok do wody, to wiesz, że przygotowanie fizyczne masz opanowane. Odpada Ci z głowy jeden stres. Teraz jednak musisz uwolnić swoją samoświadomość, aby zrobić krok dalej do panowania nad innymi emocjami i stanami psychofizycznymi. Dlaczego? Otóż właśnie po to, by te setki godzin spędzone na treningu fizycznym nie poszły na marne.

Siła myśli ma ogromną moc sprawczą. Najlepsi na świecie w różnych dyscyplinach sportu: Cristiano Ronaldo, Usain Bolt, Michael Phelps, od dziecka ich myślą i celem było bycie najlepszymi na świecie. Jeśli już teraz pojawiła się u Ciebie myśl, że w Twoim przypadku to niemożliwe to na pewno tak będzie. Bo będziesz działał tak jak będziesz myślał.

Oczywiście, że czasami przegrywa się o 0,01s i może to mieć związek ze stresem , brakiem koncentracji, brakiem wiary w siebie, opóźnionym czasem reakcji. Czasami bardziej pewna siebie mina przeciwnika może wytrącić Cię z równowagi psychicznej, nawet jeśli wydaje Ci się, że jest inaczej. Nad tym wszystkim możesz zapanować i regulować.

Jakie korzyści daje trening biofeedback?

Na pewno zmienia się nastawienie i samopoczucie zawodnika, a co się z tym wiąże większa chęć pracy i motywacja, kontrolowanie stresu, poprawa koncentracji, umiejętna i skuteczna relaksacja, bo o tym często zapomina się w ferworze atmosfery i klimatu zawodów oraz sportowej rywalizacji.
Taki zawodnik staje do walki pewny siebie, świadomy swoich umiejętności i sfokusowany na zadaniu, zwłaszcza w pływaniu, gdzie należy utrzymać wysoki poziom koncentracji podczas wielu startów, przez kilka godzin.
Systematyczny trening wypracowuje nawykowe zachowania pomagając utrzymać wysoką formę. Przekonali się o tym tacy sportowcy jak: Adam Małysz, Renata Mauer, Kobe Bryant, Shaun White, kadra Kanadyjska sportów zimowych, piłkarze, itd. itp.

Trening biofeedback to bardzo atrakcyjna forma treningu, która wzbudza zainteresowanie nie tylko  najmłodszych. Sterowanie myślami podczas gier lub filmów brzmi trochę jak czary, albo jak szkoła Jedi, ale pamiętajmy jednak, że nasze myśli kształtują to jacy i kim jesteśmy oraz co w życiu osiągamy. Więc niech moc waszych myśli będzie zawsze z wami.


Natalia Witkowska
 
 
powrót do listy