Wszystko jest możliwe, tak długo jak angażujesz w to swój umysł swoją pracę i swój czas.


Michael Phelps

Energia umysłu
jest energią życia...

Arystoteles

Aktualności

Jak trening fal mózgowych może poprawić Twoje wyniki?

26.10.2018

Mózg to z pewnością dla mnie źródło zachwytu i nieustannej potrzeby poznawania jego tajników. Jakbym mogła jeszcze raz wybrać zawód zostałabym naukowcem w dziedzinie neurologii. Niewielki narząd wielkości dwóch złączonych pięści. Od głowy wszystko się zaczyna i w głowie wszystko się zapisuje. Każda myśl, każde zachowanie, każdy ruch wpływa na nasz mózg, a ten w adekwatny sposób oddziaływuje na nasz organizm. W zależności od naszego stanu emocjonalnego. Dzięki badaniom i licznym innowacyjnym metodom pracy można już to wszystko namacalnie zapisać, doświadczyć, zbadać.
 

Jedną z metod jest EEG Biofeedback. Nasz mózg wytwarza różne zakresy fal elektromagnetycznych. Każda z nich aktywizuje się lub wyhamowuje w zależności od aktywności, koncentracji i stanu psychofizycznego. Co jest najistotniejsze w tym w tym układzie? To, aby każda z tych fal pracowała w swoim przedziale częstotliwości. Najprościej wytłumaczyć to na przykładzie jazdy samochodem: jak damy za mało gazu to samochód nam zgaśnie, jak przyciśniemy pedał do samej dechy to duża szansa  na to, że spalimy sprzęgło i dalej też nie pojedziemy. Chodzi o to, żeby utrzymać równowagę poziomu wytwarzanych fal na danych częstotliwościach, bo to powoduje normalizację centralnego układu nerwowego. Działamy wtedy jak sprawna i dobrze naoliwiona maszyna. Nie jest to łatwe, bo ciągle mamy jakieś stresy jak i również inne czynniki z zewnątrz powodują nasze rozstrojenie, ale dzięki treningowi EEG Biofeedback nauczysz się kontrolować swoje ciało i procesy psychofizyczne.

 

Ale za co konkretnie te fale odpowiadają? Pokrótce przyjrzyjmy się każdej z nich.
 

 

 

FALA DELTA - występuje podczas głębokiego snu, wtedy kiedy nie mamy wizji sennych czyli nic nam się nie śni. Gdy fali tej jest za dużo występują zaburzenia uwagi, zmniejszona jest świadomość świata fizycznego, jak również może także wskazywać na uszkodzenia mózgu. Treningi z Deltą wykorzystywane są w przypadku ADD (zaburzenia uwagi) i ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej). Hamowanie zbyt wysokiej ilości tych fal regeneruje organizm, zmniejsza stres, a nawet spowalnia procesy starzenia. 


FALA THETA - występuje podczas głębokiej relaksacji, jest to próg podświadomości, senności. Fale wzrastają podczas myślenia automatycznego, nawykowego działania jak jazda samochodem, branie kąpieli itp. Jest to stan ulotny, ale bardzo produktywny i oświecający. Nie raz zdarzyło Ci się “zawiesić” i nagle wpadł Ci do głowy fajny pomysł. To właśnie dzięki fali Theta. Zbyt duża ilość powoduje popełnianie większej ilości błędów, impulsywność, dekoncentracje, wolniejsze reakcje i problemy ze skupieniem uwagi. Zmniejszanie ilości fal Theta polepsza koncentrację i pamięć, zwiększa czujność i świetnie pomaga przy leczeniu bezsenności.

FALA ALPHA - jest to stan relaksacji i świadomości bez większego skupienia i koncentracji uwagi. Alpha łączona jest z dobrym nastrojem i uczuciem wyciszenia. Wyższy zakres fal Alpha to stan podczas którego możemy reagować szybko na zmiany wokół nas. Jest to świetny trening dla sportowców, gdyż uczą się szybkich odruchów i bezbłędnych reakcji. Stan idealny dla sportowców to TU I TERAZ optymalna sprawność, spokój, koncentracja i pewność siebie. Nadmiar fali Alpha zaburza mocno koncentrację, co może wpływać na wyniki w nauce. Zbyt mało fal powoduje obniżony nastrój, depresję, zaniżamy swoją samoocenę, słabnie nam motywacja, nasila się stres i zmęczenie.

FALA SMR - odbieranie świata wszystkimi zmysłami. Jest to stan odprężenia z gotowością do obserwowania świata. Inaczej mówiąc ludzkie funkcjonowanie poznawcze i stosunek do otoczenia. Można to porównać do zachowania kota niby spokojny, ospały, ale jednocześnie bacznie obserwujący co się dzieje i w ułamku sekund gotowy do ataku na przelatującą muchę. Zbyt wysoki SMR powoduje problemy z koncentracją i ogólne pobudzenie. Zbyt niski duży deficyt uwagi. Podczas treningu SMR wycisza się centralny układ nerwowy, zwiększa się świadomość ciała, uczymy się aktywnego słuchania.

FALA BETA 1 - to typowy rytm dzienny mózgu, aktywne myślenie, angażowanie się w mentalne czynności, rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji. Zbyt niski poziom Bety 1 towarzyszy deficytom intelektualnym, zaburzeniom koncentracji i uwagi. Nadmiar zaburza emisję fali SMR co ma zasadniczy wpływ na rozchwianie emocjonalne i brak uwagi. Treningi fali Beta 1 zatem świetnie wpływają na poprawę zdolności umysłowych, podnoszą poziom inteligencji, możliwości intelektualne i kreatywności. Są wskazane dla osób żyjących pod presją i podlegających ocenom. Czyli znów sportowcy, uczniowie, muzycy, osoby pracujące w stresie.

FALA BETA 2 - na koniec fala stresogenna, która wzbudza w nas dużo paniki i niepokoju. Łączy się ją również z nadmiernym rozmyślaniem, a nawet obsesyjnym typem zachowań. Związana jest z dużym napięciem emocjonalnym. Zbyt długie utrzymywanie tego stanu powoduje wyczerpanie organizmu. Wydzielana jest wtedy adrenalina, przyspiesza bicie serca, zwiększa się ciśnienie oraz napięcie mięśniowe. Jeśli fala jest zbyt wysoko ją jako pierwszą trzeba zredukować, żeby nie zaburzała całego naszego układu nerwowego i nie pogłębiała stanu stresowego.


 


Wszystko jest do zrobienia, potrzeba tylko systematyczności i zaangażowania, a z niewielkim sprzętem można wypracować duże rzeczy. Jak widać wykorzystanie EEG Biofeedback może mieć swoje zastosowanie w wielu dziedzinach życia m.in. sport, nauka, praca, medycyna.
 

Atrakcyjna forma pracy na animacjach komputerowych,  świetnie sprawdza się z dziećmi, ale również dorośli mają nie mniej frajdy. Najważniejsze jest to, że sami na ekranie widzicie, postępy waszej pracy oraz poziom częstotliwości fal. Teraz już nie ma wymówek, że trening wyobrażeniowy nie działa, że to co w głowie to nie ma znaczenia. Sam możesz się przekonać że ma, nawet jeśli to tylko sama myśl w Twojej głowie to i tak powoduje reakcje w ciele.

 

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej lub sprawdzić jak jest u Ciebie z powyższymi falami to zapraszam do kontaktu:
 

http://www.mentalnie.pl/kontakt.html

 

https://web.facebook.com/mentalniepl/

 

Natalia Witkowska

powrót do listy