Wszystko jest możliwe, tak długo jak angażujesz w to swój umysł swoją pracę i swój czas.


Michael Phelps

Energia umysłu
jest energią życia...

Arystoteles

Trening mentalny

Trening mentalny to forma pracy skupiona na trenowaniu głowy, mająca na celu wzmocnienie psychiczne, rozwój samoświadomości, poprawę koncentracji oraz radzenie sobie ze stresem który utrudnia skuteczne działanie w sporcie i innych ważnych dziedzinach życia jak praca, szkoła, uczelnia.


Jak rozumieć trening mentalny ?
Jest to systematyczny i długotrwały proces ukierunkowany na rozwój osobisty i podwyższanie poziomu umiejętności mentalnych. Warunkiem jest świadomy i dobrowolny udział z maksymalnym zaangażowaniem w działanie charakteryzujący się otwartą postawą. O mistrzowskich wynikach często decyduje to co jest w głowie i jeśli nauczymy się to kontrolować można osiągać najlepsze rezultaty. Jednak wynik to etap końcowy. Najpierw trzeba skupić się na każdym kroku drogi do sukcesu. Trening mentalny pomaga zaplanować działanie, wyznaczyć motywujące cele. Wizualizacja pomaga przygotować się na kilka scenariuszy tak, aby nie wywoływało to stresu, a uruchomiło mechanizm racjonalnego myślenia i pozytywny dialog wewnętrzny: „Ja nie dam rady? A właśnie, że dam i to jak nigdy!”

Cały proces polega na wykonywaniu zadań prowadzących do poprawy rozwoju w aspektach emocjonalnych, ruchowych i poznawczych przyczyniając się do zwiększenia ich poziomu sportowego oraz zwiększenia powtarzalności najlepszych wyników. Jest to także forma treningu podczas kontuzji lub w momencie kiedy organizm nie jest już w stanie fizycznie wykonać kolejnego zadania. Trening mentalny pozwala więc również na szybszy powrót do optymalnej formy.

Trening mentalny w sporcie jest uzupełnieniem podstawowego treningu fizycznego. Należy pamiętać, że cechy wytrenowane nie pozostają na zawsze i bez systematycznej pracy z czasem zanikają. Zawodnik przygotowany mentalnie to zawodnik świadomy swojej formy, odpowiedzialny za swoje decyzje, wie jak się zachować i jakie schematy myślenia wykorzystać, aby osiągnąć optymalny poziom funkcjonowania zarówno na co dzień jak i w sytuacjach stresujących.
 
powrót do listy