Wszystko jest możliwe, tak długo jak angażujesz w to swój umysł swoją pracę i swój czas.


Michael Phelps

Energia umysłu
jest energią życia...

Arystoteles

Aktualności

Wyznaczanie celów Twoją drogą do realizacji marzeń

26.09.2018

"Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć". Napoleon Hill

Nowy rok szkolny, nowy sezon i na pewno nowe cele zarówno te związane ze szkołą, pracą marzeniami oraz te sportowe. Ok wszystko fajnie, pełna mobilizacja na dobry początek i co dalej?

Ile razy zdarzyło się tak, że coś sobie postanowiłeś i w sumie tyle z tego było? Ile razy dziennie myślisz o tym jaki jest Twój cel? Po co w ogóle wyznaczać cele i o nich pamiętać?


Wyznaczanie celów jest jedną z technik treningu mentalnego i moim zdaniem jedną z ważniejszych, a to dlatego, że nie mając celów tak naprawdę nie wiemy dokąd zmierzamy, albo zmierzamy w złym kierunku. Poza tym praca bez celu może nie być dla nas atrakcyjna, nie wzbudzi naszego zaangażowania i po prostu nie będzie efektywna.


Od czego więc zacząć?


Warto zacząć od prawidłowego wyznaczenia celu. Mając z tyłu głowy cele długoterminowe w przypadku sportowców mam nadzieję, że nie mniejsze jak medal Igrzysk Olimpijskich czy też Mistrzostw Świata. I nie jest to na pewno śmieszna i bezpodstawna deklaracja. Przypomnijmy sobie 12-letniego Kamila Stocha, który w wywiadzie zadeklarował, że jego marzeniem jest medal olimpijski. No cóż uważajcie, bo jak się chce i ciężko pracuje to marzenia się spełniają. Ale wróćmy do celów na najbliższy sezon.


Kto wyznacza moje cele?


Podstawą jest to, aby zawodnik sam określał co chce osiągnąć. Oczywiście przy późniejszej współpracy z trenerem i najbliższymi. Dlaczego to takie ważne? Ustalenie celu jest czynnikiem motywującym, a nic nie zachęci nas do realizacji celu bardziej niż nasza własna motywacja wewnętrzna. Buduje to samoświadomość i poczucie odpowiedzialności. Oczywiście nieoceniona jest późniejsza konsultacja z trenerem, bo niestety często zawodnicy nie wierzą w siebie stąd cele są zbyt proste i podczas pracy zawodnik nie widzi potrzeby większego zaangażowania w trening. W drugą stronę cele mogą być zbyt wygórowane i nawet przy dawaniu z siebie 100% może się nie udać, a pozostanie tylko frustracja i zniechęcenie.


Jaki właściwie jest ten cel?


Jeśli naszym założeniem będzie powtórzenie zeszłorocznego sukcesu, to zadaj sobie pytanie czy to dla Ciebie jest wystarczające? Czy nie stać mnie na coś więcej? Czy ucieszę się z tego  sukcesu tak samo jak w zeszłym sezonie? Pomyśl czy jak co roku na urodziny dostaniesz ten sam prezent sprawi Ci taką samą radość? Jestem pewna, że nie więc postaw sobie poprzeczkę wyżej i zachęcaj sam siebie do wyzwań, a satysfakcja będzie nagrodą za Twoją pracę i motorem napędzającym Cię do działania. Cel ma być wart Twojej ciężkiej pracy, poświęconego czasu i wyrzeczeń.


Kiedy osiągniesz swój cel?


Skoro mamy już cel, który jest nasz, jest dla nas motywujący i jak najbardziej realny do wykonania to ustal jeszcze czas w którym zamierzasz tego dokonać wraz deadlinem, który będzie dla Ciebie kopem do cięższej pracy. Czas ma na celu ustalenie planu działania. Przypominaj sobie o swoim głównym celu przed każdym treningiem, zapisz go na kartce, naklej na bidon, ustal jakiś jego symbol, który będzie Cię motywował w chwilach słabości. Codzienność przykrywa pamięć o nim, mamy swoje prywatne sprawy, praca, nauka. Zadbaj o to, aby jednak o nim pamiętać.


Jak osiągnąć zamierzony cel?


Bez metody małych kroczków możesz swój zapał spalić na samym początku. Dlatego zaplanuj swoje działania po kolei, stopniowo. Ćwiczenie po ćwiczeniu.Technika, taktyka, siła, wytrzymałość.  Obserwuj swoje postępy i wyciągaj wnioski. Przypominaj sobie znowu po co to robisz? I zacznij już od dziś mieć swój główny cel zawsze przy sobie i ustalaj małe cele przed każdym treningiem, które zbliżą Cię do tego głównego. Korzystaj ze swojej wyobraźni, wizualizuj jak chciałbyś aby wyglądał Twój trening a na koniec miej obraz Siebie w pełni zrealizowanym celem. Co może Ci przeszkodzić?

Oprócz samych ochów i achów nie zapominajmy o tym, że nie wszystko zawsze idzie zgodnie z planem, bo…. tutaj miejsce na Twoje wymówki :) oczywiście oby było ich jak najmniej, ale jednak się zdarzają. Oprócz tego rzeczywistość i wypadki losowe. Zawsze miej świadomość tego na co masz wpływ. Michael Phelps w czteroletnim okresie przygotowań Igrzysk Olimpijskich w Atenach nie przyszedł na trening tylko 3 razy: z powodu zamieci śnieżnej, która sparaliżowała całe miasto i drugi raz dwa dni z powodu chirurgicznego usuwania ósemek. Przy ustalaniu celów weź pod uwagę najbardziej prawdopodobne przeszkody i zagrożenia. Zastanów się i zapisz przy tym co innego możesz w zamian za to zrobić i szukaj innych rozwiązań, które pomogą pozostać Ci na drodze w dobrym kierunku.


Skorzystaj z gotowych Kart celów, które pomogą Ci zacząć wyznaczać Twoje cele, otworzą drogę do ich realizacji  i stać się bardziej świadomym zawodnikiem.

Twoje karty do pobrania :) Karty_celow.pdf



 

powrót do listy